Szlachetne zdrowie

Opiekun; mgr Marta Cebula

 

 

SZLACHETNE ZDROWIE”

PROGRAM  ZAJĘĆ Z EDUKACJI  ZDROWOTNEJ

 

Miejsce realizacji:

Program edukacyjny realizowany będzie  w  Bursie Szkolne w Starym Sączu   ramach  zajęć w czasie wolnym.

Czas trwania: wrzesień 2024r. – czerwiec 2025r. (wg. potrzeb). Tematy do wyboru                     

w zależności od potrzeb i zaangażowania wychowanków w podejmowane działania .

Adresaci: wychowankowie bursy

Opis działania:

Od tego jak i co jemy, zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a to z kolei jest gwarancją zachowania dobrego zdrowia tak fizycznego, jak i psychicznego. Krzewienie wśród młodzieży zdrowych nawyków żywieniowych oraz przywrócenie znaczenia estetyki serwowania potraw i kultury ich spożywania jest w dzisiejszych, skomercjalizowanych

i zautomatyzowanych warunkach, gdzie wszystko, włącznie z jedzeniem , musi odbywać się szybko ,nie tylko korzystne, ale przede wszystkim konieczne.

 

 Program ma na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień związanych edukacją zdrowotną oraz  promocją  zdrowia w środowisku lokalnym. Obejmuje edukację do zdrowia, działania ukierunkowane na zmianę środowiska fizycznego i społecznego .

 

Treści wybrane do realizacji obejmują:

 

  1. Przekazywaniu wiedzy na temat zdrowia,
  2. Kształtowaniu praktycznych umiejętności wykorzystywania wiedzy w codziennych sytuacjach życiowych,
  3. Formowaniu postaw,
  4. Propagowanie zachowań zdrowotnych poprzez utrwalanie zachowań sprzyjających zdrowiu w kontekście całego dalszego życia .

 

 

Cel główny:

Motywowanie młodzieży do dbałości o przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania oraz wyposażenie uczestników zajęć w praktyczne umiejętności kulinarne .

 

Cele szczegółowe:

 

  1. Zapoznanie z zasadami zdrowego doboru produktów żywieniowych w codziennej diecie,
  2. Rozwijanie umiejętności kulinarnych,
  3. Rozwijanie umiejętności w zakresie estetyki serwowania potraw,
  4. Uświadamianie wpływu właściwej atmosfery podczas spożywania posiłków na ich przyswajanie,
  5. Rozbudzanie ciekawości i otwartości na kuchnie innych narodów,
  6. Poznawanie dawnych kulinariów Sądecczyzny
  7. Poznawanie siebie, śledzenie przebiegu swojego rozwoju, identyfikowanie i rozwiązywanie problemów zdrowotnych,
  8. Zrozumienie, czym jest zdrowie, od czego zależy, dlaczego i jak należy o nie dbać,
  9. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych ludzi,
  10. Przygotowanie się do uczestnictwa w działaniach na rzecz zdrowia i tworzenia zdrowego środowiska w domu, szkole, miejscu pracy, społeczności lokalnej.

 

Formy pracy: warsztatowa, indywidualna, grupowa,

Metody pracy:

  1. Ćwiczenia praktyczne w zakresie przygotowywania i serwowania potraw oraz nakrywania stołu, improwizacje kulinarne pod nadzorem prowadzącego)
  2. Słowne (instruktaże przed zajęciami, pogadanki o kulinarnych, tradycjach świata),
  3. Spotkania z specjalistami (dietetyk, trener personalny)
  4. Wyjścia  poza teren bursy: ( spacer, aerobik, liczymy kroki)
  5. Oglądowe (prezentacja, pokaz filmowy).
  6. Problemowa: (metoda projektu)

 

 

Tematy do realizacji :

Spotkania w grupie, indywidualne konsultacje :

  1. Wskaż! Czynniki, wpływające pozytywnie i negatywnie na zdrowie

i samopoczucie, te, na które możesz mieć wpływ.

  1. Wyjaśnij! Gdzie szukać wiarygodnych informacji dotyczących zdrowia i sportu . Analiza informacji medialnych w tym zakresie.
  2. Scharakteryzuj! Zdrowie jako wartość dla człowieka i zasób dla społeczeństwa. Wskaż na czym polega dbałość o zdrowie w okresie młodości i wczesnej dorosłości – podaj przykłady takich działań.
  3. Zdefiniuj! Co oznacza odpowiedzialność za zdrowie własne i innych ludzi.
  4. Omów! Samobadanie i samokontrola zdrowia oraz
  5. potrzeba poddawania się badaniom profilaktycznym w okresie całego życia.
  6. Wyjaśnij! Związek między zdrowiem i środowiskiem – co można zrobić, aby tworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu.
  7. Omów! Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem(otyłość, nadwaga, niedobór masy ciała, anoreksja , bulimia).
  8. Jak rozumiesz? Związek między zdrowiem a pracą nad sobą dla zwiększenia wiary w siebie, poczucia własnej wartości i umiejętności podejmowania decyzji.
  9. Zaproponuj! Proste ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać

w szkole, w pracy i w domu.

  1. Tradycje kulinarne Sądecczyzny

Warsztaty kulinarne

  1. Zasady higieny, bhp i ppoż. w kuchni.
  2. Piramida żywieniowa i tabele wartości odżywczych na przykładzie przygotowanego deseru.
  3. Zioła, kwiaty i chwasty w garnku.
  4. Savoir vivre przy stole pięknie nakrytym i zastawionym.
  5. Potrawy świąteczne w naszych domach.
  6. „Gdy widzę słodycze, to kwiczę...” (słodko, nie znaczy niezdrowo).
  7. Walentynkowa kolacja dla dwojga (kulinarne afrodyzjaki)
  8. Domowe fast foody.
  9. Sałatkowe szaleństwa
  10. Dawne kulinaria Ziemi Sądeckiej
  11. Kuchnia naszych sąsiadów

 

Ewaluacja:

  1. Określenie kryteriów oceniania zajęć:
  2. a) regularny udział w zajęciach,
  3. b) pełna zaangażowania postawa w czasie zajęć.
  4. Sporządzenie sprawozdania.

W ramach programu w roku 2024/25 realizowany będzie projekt „ Kulturalno –kulinarne podróże -staropolska piernikowa tradycja”(załącznik nr 1)

 

Informacje o bieżących akcjach w aktualnościach.

 

 8 różnic między kobietą, a mężczyzną o których nie miałeś pojęcia

8 różnic między kobietą, a mężczyzną o których nie miałeś pojęcia

OdNova
opiekun Marta Cebula, Beata Nobilec
 
 
8 różnic między kobietą, a mężczyzną o których nie miałeś pojęcia
Serce kobiety i mężczyzny
Serce kobiety różni się od serca mężczyzny. Kobiece serce bije około 72 razy na minutę, zaś serce mężczyzny tylko 65 razy na minutę. Spowodowane jest to mniejszą pojemnością serca kobiet, aż o 10-15 proc., przez co do naczyń krwionośnych jest tłoczone mniej krwi (musi bić szybciej, by odpowiednio zaopatrzyć organizm w tlen).
Mimo tego, że serce kobiety bije szybciej, w wielu przypadkach działa sprawniej dłuższy czas. Oprócz tego kobiety z natury mają również większą odporność organizmu niż mężczyźni. Dzięki temu o wiele lepiej radzą sobie z różnymi chorobami i dolegliwościami.
Spalanie kalorii
Często nadchodzi taki moment w życiu, kiedy pragniemy zrzucić kilka kilogramów. Pewnie każda z kobiet wielokrotnie zastanawiała się wtedy, dlaczego jej partner o wiele szybciej radzi sobie z utratą zbędnych kilogramów.
Każdego dnia mężczyźni nawet bez wykonywania ćwiczeń, po prostu w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, spalają nawet o 50 kcal więcej niż kobiety. Wszystko dlatego, że procentowa zawartość tłuszczu w organizmie kobiety to około 20-28 proc. zaś u mężczyzn to ok. 14-20 proc. Związane jest to z ogólnym, odmiennym ukształtowaniem ciała kobiety i mężczyzny, a także procentową zawartością mięśni, która ma wpływ na czynność zużywania kalorii – u kobiet mięśnie to ok. 25 do 30 proc., zaś u mężczyzn ok. 40 do 50 proc.
Większy masa mięśniowa u mężczyzn jest związana z męskim hormonem, czyli testosteronem, który w dużej mierze wpływa na przyrost masy mięśniowej. Wpływ ma na to także procentowa zawartość wody w organizmie – u kobiet to ok. 45-60 proc., a u mężczyzn 50-65 proc.
Zmysły kobiety
Panie o wiele lepiej radzą sobie również z rozróżnianiem kolorów. Wszystko, dzięki ich wrodzonej wrażliwości chromatycznej, która związana jest z chromosomem X. W dodatku również lepiej słyszą, dzięki czemu są zdolne wykrywać dźwięki o wyższej częstotliwości, a także lepiej wyczuwają zapachy.
Wzrok kobiety również nie jest taki sam, jak męski. Otóż wzrok panów najlepszy jest przy widzeniu na małą odległość, jest to tzw. widzenie obwodowe. Kobiety zaś charakteryzuje widzenie o szerszym koncie.
Wrażliwsza płeć?
Mężczyźni mrugają powiekami dwa razy rzadziej niż kobiety, które w ciągu roku potrafią płakać od 30 do 65 razy (mężczyźni jedynie 6-17 razy). Męska skóra jest 10 razy mniej wrażliwa od kobiecej, dodatkowo w genetyce kobiet jest wpisane to, że ich ciało od urodzenia jest bardziej elastyczne.
Żeńskie hormony, takie jak estrogen i progesteron sprawiają także, że ich skóra jest zazwyczaj cieplejsza, ponieważ hormony te zwiększają ukrwienie skóry.
Różnice w budowie
Kobieca czaszka różni się od czaski mężczyzny aż 14 elementam, np. grubością łuku brwiowego, kątem pochylenia czoła, a także wyglądem stawu żuchwowego. Właśnie przez to mężczyźni mają ostrzejsze rysy twarzy.
Dodatkowo szkielet dorosłej kobiety przeciętnie waży 10 kg, zaś męski ok. 12 kg. Nawet kobiece włosy różnią się w budowie od włosów mężczyzn, ponieważ ich średnica jest aż dwa razy mniejsza. A więc włosy kobiet są z reguły cieńsze i bardziej podatne na stylizacje.
Kłamstwo kobiety, a mężczyzny
Co ciekawe, naukowcy potwierdzają, że to kobiety o wiele bardziej wyczuwają kłamstwo, ale również potrafią sobie z nim lepiej radzić, a także zatajać swoje kłamstewka.
Według badań kobiety jednak najczęściej kłamią z powodów grzecznościowych, np. pragnąc komuś sprawić przyjemność, czy bojąc się kogoś urazić – jest to tzw. białe kłamstwo. Natomiast mężczyźni według badaczy częściej kłamią, by przedstawić się w lepszym świetle i lepiej się zaprezentować.
Kobiety częściej się uśmiechają
Wrodzonym odruchem u kobiet jest także częstsze uśmiechanie się. Naukowcy potwierdzają, że jest to widoczne już nawet w ósmym tygodniu ich życia.
Dodatkowo od młodzieńczych lat płeć żeńska wykazuje większe zainteresowanie innymi ludźmi, przez co są bardziej empatyczne. Dzięki temu o wiele łatwiej odczytują stany emocjonalne innych osób.